CHANEL MARKASI GİRİŞİMCİSİ – Gabrielle Coco Chanel

 

Bu bölümde, 20.yüzyılın en ünlü modacılarından, Chanel markasının yaratıcısı Gabrielle Coco Chanel’in nasıl markalaştığını adım adım anlatan hikâyesine yer vereceğiz.

19 Ağustos 1883 yılında Fransa Saumur’da  çok genç yaşlarda olan bir temizlikçi kızın evladı olarak dünyaya gelir Gabrielle. Babası pazarlarda at arabası ile satıcılık yapmaktadır. Gabrielle 12 yaşında iken annesi türberkülozdan hayatını kaybeder. Biri kendinden bir yaş büyük toplam 4 kardeşi vardır.

2 erkek kardeşi işçi olarak çalıştırılmak üzere tarlalara gönderilir. Üç kız kardeş ise Katolik manastırına eğitim için gönderilir. Gabrielle, bu disiplinli eğitim hayatına 18 yaşına kadar dayanabilir ve zaten yaşını doldurmasından ötürü manastırdan ayrılmak zorunda kalır. Ardından kız kardeşlerini de alarak Katolik kızların yaşadığı bir evde kalmak için Aubazine şehrine giderler.

Gabrielle, 6 yıl Aubazine’de dikiş diker ve terzi olarak çalışmayı hedeflemektedir artık. Fransız subaylarının üniformalarını diken bir terzinin yanında çalışmaya başlar. Etienné adlı bir subayla tanışır. Ve onunla gittiği bir barda istek üzerine şarkı söyler ve herkesin aklında ismi Coco olarak kalır.

Etienné ile 3 yıl beraber olduktan sonra mutsuz olduğunu farkeder. Etienné’nin çiftliğinde tüm gün parti ve içki eşliğinde misafir ağırlamak ona göre değildir. 1908’de Boy Capel ile tanışır. Ve onunla Paris’e gider. Boy Capel, Coco Chanel’in ilk dükkânını açması için ona finansal destekte bulunur. İlk olarak şapka tasarlar ve tasarımlarını bu dükkânda sergilemeye başlar Coco.

Sonuçta 1910’da 10 dükkânı vardır Coco’nun. Ardından kişiye özel lüks kıyafetler tasarlamaya başlar. Chanel Markası büyümeye başlamıştır. 1919’da Boy Capel’in trafik kazasında ölümünden oldukça etkilenir. 1925 yılına gelindiğinde Coco, artık Avrupa’nın elit kesimine hitap eden ünlü bir modacı olmuştur. Aynı yıl, İngiliz aristokratlarından birinin düzenlediği partide Westminster Dükü ile tanıştırılır. Ve onunla on yıl sürecek bir ilişki yaşamaya başlar.

Coco Chanel, o dönemde moda dünyasında bazı ilklere imza atmıştır. Kadınlara ilk siyah pantolonu giydiren modacıdır. Siyahı, modanın vazgeçilmez renklerinden biri yapmıştır. 1920’lerde bazı özel firmaların kostüm ve üniformalarının tasarımlarını ve üretimlerini yapmıştır. Aynı zamanda TSK’nin 1930’lu yıllarındaki askeri üniformalarının da tasarımcısıdır.

1939 yılında ikinci dünya savaşının da başlamasıyla, Chanel tüm dükkânlarını kapattı ve sadece evinde haute couture giysiler tasarlayıp dikerek geçimini sağladı.

1945 yılında İsviçre’ye taşındı ve dokuz yıl orada yaşadı. 1954’te hem Paris’e hem de moda dünyasına geri döndü. Kendisine yeniden dükkân açtı ve onu bilen eski müşterilerinin de desteği ile eski ününe kavuştu.

1971 yılında, 87 yaşında hasta olmasına rağmen bahar koleksiyonunu tasarlamıştır. Ve çalışmaya devam etmiştir. 1983 yılında, 100 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Aynı zamanda 5’in uğuruna inandığı için No:5 adında parfüm markasının sahibidir. 1917 yılına gelindiğinde 300 çalışanı olan büyük bir modaevinin sahibiydi.

Hep girişimcilik ruhunu yaşayan bir yapıdaydı. Yaptığı işe aşık ve moda dünyasında hep ilkleri başarmaya çalışmıştır. Başlangıçta, fakir, üzüntülü, annesiz, babasız bir yaşamı olsa bile, yetimhaneden adım adım, İkinci Dünya Savaşını da içine alan, sıkıntılı yılları da içine alan çalkantılarla, başarılarla, mutsuz beraberlikleriyle, girişimlerle dolu uzun bir ömür geçirmiştir.

Chanel marka bir parfüm bir kıyafet, bir mağaza gördüğünüzde, yılmamak, bir ömür boyunca yenilikçi olup, mental ve ruhen genç kalmak aklımıza gelecek galiba…

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://pazarlar-girisimler-firsatlar.com/?p=590
YouTube
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Instagram
CHANEL MARKASI GİRİŞİMCİSİ – Gabrielle Coco Chanel
Etiketlendi:                                                                         

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://pazarlar-girisimler-firsatlar.com
YouTube
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Instagram