GÖZLÜK DEVİ RAY-BAN VE GİRİŞİMCİSİ – Leonardo Del Vecchio

 

Bu kategoride, dünyadan ve ülkemizden başarılı iş girişimlerinin hikâyelerini ve başarılı girişimcilerin dikkat çeken hayat öykülerini anlatacağız. Özellikle, içimizdeki başarma ve girişimcilik isteğine karşın karşılaştığımız bir dolu zorluk ve hayal kırıcı engelleri aşmak için bize örnek olacak, ilham verecek, bu yollardan daha önce geçmiş başarılı kişilerin belki bizim sahip olduğumuz şartlardan çok daha güç ortamlarda, sadece hedef odaklı ve azimli olmalarından ötürü engelleri nasıl aşabildiklerini okuyacağız.

Bu bölümde, ilk olarak Ray-Ban gözlük markasını oluşturan Leonardo Del Vecchio’nun kendimize ders çıkarabileceğimiz ilham verici hayat hikâyesine yer vereceğiz.

Del Vecchio, 1935 yılında İtalya’nın Milano şehrinde yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası henüz o doğmadan beş ay önce ölmüştü. Annesi ise, onun masraflarını karşılayamadığı için, onu bir yetimhaneye vermişti. Kariyerine, Milano’da bir kalıp aparat üreticisinin yanında çırak olarak başladı. Fakat, o metal işleme yeteneğini, daha görünür parçalar üzerinde denemeye karar vermişti. Bu yüzden, 1961 yılında gözlük üretiminin merkezi olan Belluno iline bağlı Agurdo’ya yerleşti. Luxottica s.a.s komandit şirketinde çalışmaya başladı. Ve 1967’de Luxottica firmasında bitmiş gözlük çerçeveleri satmaya başladı. Yeterince başarı sağladığı bu işini 1971 yılında imzaladığı kontrat ile imalat kısmına kaydırdı. Hatta imalat esnasında elinin parmağının bir kısmını da kaybetmiştir.

İşin hem satış hem üretim kısmını başarabileceğini inanarak, dikey bir bütünleşme ile  1974’te Scarrone dağıtım firması ile birleşti. 1981 yılında ilk kez farklı bir ülkede, Almanya’da şube açtı. Bu onun hızlı bir şekilde yayılımının başlangıcı olmuştu. Bir çok lisanslamanın ilki 1988’de Armani’de grev yapan tasarımcılar ile gerçekleştirilmişti.

1990’da Newyork’ta ve Aralık 2000’de Milano’da listelenen firması, 2003 Eylül ayında  MIB-30 indeksine katılarak (şimdilerde S&P/MIB) oldukça hızlı bir başarı elde etmişti. Listeleme, firmanın diğer markaları satın alma kabiliyetini genişletmişti. İlk önce 1990’da İtalyan Vogue markasını satın alarak başladı. Ardından 1995’te Persol ve US Shoe Corporation (LensCrafters)’ı aldı. 1999’da Ray-Ban ve 2001 yılında ise Sunglass Hut markalarını bünyesine kattı.  2003’te Sydney tabanlı OPSM firmasını, 2004’te Pearle Vision ve Cole National, 2006’da Surfeyes firmalarını satın almıştır.          2007’de ise Oakley firmasını 2,1 milyar USD ile satın almıştır.

Şu an net varlığı 18,7 milyar USD değerindedir.

 

Burada dikkat edilecek husus, küçük yaşta yetimhane şartlarına adapte olmak zorunda kalsa bile,  kötü yollara yönelmek yerine, kalıpçılık ve hassas metal işlemede ustalaşarak, kendine yatırım yapmayı tercih etmiş, parmağını feda etmek pahasına maddi, manevi sıkıntılarla dolu yılların sonunda, yeteneklerini kendi markaları ile birleştirerek dünya devi olmayı başarmıştır.

 

Oldukça ilham verici…

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://pazarlar-girisimler-firsatlar.com/?p=544
YouTube
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Instagram
GÖZLÜK DEVİ RAY-BAN VE GİRİŞİMCİSİ – Leonardo Del Vecchio
Etiketlendi:                                                                                 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://pazarlar-girisimler-firsatlar.com
YouTube
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Instagram