Güneş Enerjisi Sistemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Güneş Enerjisi Sistemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yenilebilir enerji sistemleri olarak adlandırılan sürdürülebilir enerji sistemlerinin tüm dünyada kullanım alanı ve yeri gün geçtikçe genişliyor.

Yenilebilir enerji sistemleri içinde ilk akla gelen ise güneş enerjisi sistemleri. Daha sonra bunu rüzgar, jeotermal, biokütle ve hidrogüç enerji sistemleri takip ediyor.

Adından da anlaşılacağı üzere güneş enerjisi sistemi, güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etmeye yarayan sistemlere verilen isimdir ve başta güneş panelleri ve aküler olmak üzere birçok bileşenden oluşur.

 

Neden Özellikle Güneş Enerjisi Sistemleri?

 

 

Yukarıda da belirtildiği gibi yenilebilir enerji sistemleri deyince akla ilk anda gelen sistem güneş enerjisi sistemleri ama bunun dışında rüzgar, jeotermal, biokütle, hidrogüç gibi sistemlerin de yenilebilir enerji sistemlerinin bir parçası olduğunu unutmamak gerekiyor.

Lakin diğer sistemler her bölgede olamıyor olsa bile kurulumu için teknolojinin bugün var olan gerçekliği içinde belli bir takım özellikleri taşıması gerekiyor ve oldukça da pahalılar.

Oysa güneş enerjisi sistemlerinde böyle bir durum yok. Az bir güneşin olduğu her yere rahatlıkla kurulabilir. Son derece değişik modelleri olduğu için kullanım alanlarında sorun yaşanmıyor. Çatınıza da, balkonunuzun bir köşesine de sistemi doğru model ve yöntem ile kurduğunuzda enerjinizi kolayca elde edebiliyorsunuz.

Maliyet açısından bakıldığında da diğerleri ile kıyaslandığında çok daha ekonomikler ve de tüm bunların yanında çok uzun süre ekstra maliyet gerektirmeden, bir başkasına gereksinim duymadan kullanılabilen sistemler ki tüm bunlar sistemi oldukça avantajlı hale getiriyor.

 

Ülkemizde Güneş Enerjisi Sistemlerinin Durumu

 

Türkiye açısından güneş enerjisi sistemleri incelediğinde ise Ülkemizin bu alanda son yıllarda oldukça hızlı bir ilerleme kaydettiği kesinlikle söylenebilir.

Bu durumda elbette uluslararası imzalanan Kyoto Protokolüne bağlı olarak karbon salınım değerlerinin düşürülmesinin gerektirdiği yaptırımlar, Ülkemizin tam bir güneş cenneti olması ve güneşin bir ucundan bir ucuna adeta batmaması ve devletimizin bu alanda verdiği teşviklerin de çok büyük etkisi var.

Ayrıca insanlar düne göre çok daha bilgili ve teknolojinin de ilerlemesi ile beraber dünyadaki gelişmelerini yakından takip etmesinin de payı oldukça büyük.

Tüm bunlara istinaden de gerek kamusal alanlarda, gerek fabrikalarda, gerek tarımsal sulamalarda gerek ise ister şebekeye bağlanarak, isterse şebekeye bağlanmadan elektrik enerjisi üreten bireysel yapılanmalarda bu sistemlerin çok farklı biçimlerde kullanıldığını görüyoruz ki dünyada bu alanda en hızlı ilerleme kaydeden ülkeler arasındayız.

Daha da önemlisi birçok yatırımcı artık bu alana yönelmiş durumda ve dünya standartları ile yarışan güneş enerji sistem üniteleri bu toprakların hemen her köşesinde üretilmeye başlanmış durumda ki bu oldukça olumlu, oldukça önemli olan bir gelişme ve çok sayıda çarpan etkisi bulunuyor.

 

Güneş Enerjisi Sistemlerinde Fiyatı Belirleyen Faktörler

 

Güneş enerjisi sistemleri kurdurmayı düşünenler doğal olarak işin maliyetini de merak ediyor. Sistemin maliyetini belirleyen temel faktörler ise şunlardır:

  • Kullanılacak olan tüm ünitelerin modelleri, kullanılan malzeme ve teknik özellikleri
  • Kurulum gücü
  • Kurulum yeri
  • Satıcı firmanın fiyat politikası
  • Üretim yerinin  güneş enerjisi sistemi ünitelerinde yerli veya yabancı olması. (Burada tüm ürünler yerli ya da yabancı olabileceği gibi bazıları yerli, bazıları yabancı olabilir ki her bir parametre rakamları ciddi bir biçimde değiştirir.)
  • Nakit veya taksitli alınması
  • Nakliye, kurulum vb. dışsal maliyetler
Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://pazarlar-girisimler-firsatlar.com/?p=1874
YouTube
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Instagram
Güneş Enerjisi Sistemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Etiketlendi:             

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://pazarlar-girisimler-firsatlar.com
YouTube
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Instagram