Gelin Evlerine Renk Katan İğne Oyası Örnekleri

 

Gelin Evlerine Renk Katan İğne Oyası Örnekleri

Anadolu kadını geçmişten bugüne kadar sade bir yaşam yerine, çeşitli el sanatlarıyla güzelleştirilmiş bir ortamda yaşamayı tercih etmiştir. Göçebe yaşamdan tutun da yerleşik yaşama geçene kadar adı geçen el sanatları Türk kültüründe hep özel bir yere sahip olmuştur. Havlu kenarları, yorgan süslemeleri, halı – kilim çeşitleri ve iğne oyası örnekleri yıllardır özelliğini koruyan el sanatlarımız arasında en başta gelenleridir. Özellikle iğne oyaları kadınlarımızın vazgeçilmezidir. Yüklendiği özellik itibariyle masumiyet ifadesidir, dost akraba ziyaretlerinde deyim yerindeyse yeteneğin göstergesidir. İğne oyasının tarihi ise Türk tarihi kadar eski ve köklüdür.

İğne Oyasının Önemi Nedir?

 

İğne oyası, Anadolu’da kadınlar arasında çok ayrı bir öneme sahiptir. Çeyiz geleneğinden tutun da genç kızlığa adım atan kardeşlerimiz, ellerine geçirdikleri çeşitli tekstil eşyalarını süsleyerek saklar. İster kullanılsın isterse kullanılmasın iğne oyası örnekleri ile bezenmiş binbir çeşit tekstil eşyası yeni gelin evlerinde özenle saklanır. Çeyiz sandıkları da iğne oyaları ile süslenmiş eşyalarla doldurulur. Masumiyet ve yetenek ifadesi olark saklanan bu eşyalar, konu komşu tarafından da amiyane tabirle teste tabi tutulur. Bu test çoğu zaman gelin kızın el becerisini ölçmeye dayanır.

Çeyiz geleneği günümüzde de varlığını sürdürmektedir. El emeğiyle süslenmiş sandıklar, çeyiz kaldırma törenleriyle ve dualarla yeni gelin evlerine taşınır. Çeyiz sandıklarının içinde iğne oyalarıyla süslenmiş eşyaların yanısıra envai çeşit dantel örneği bulunur.

İğne Oyasının Tarihi Gelişimi

İğne oyası, iğne ve iplikle oluşturulan farklı geometrik şekillerin birleştirilmesiyle meydana gelir. Kenarına işlendiği tekstil eşyasını güzelleştirme amacı taşıyan oyacılık sanatının geçmişi çok eskilere dayanır. Dantel kelimesi Fransızca olmasına rağmen, iğne oyası tamamen Türkçe’dir ve Türk kültürüne hastır. Avrupalılar, oyacılık sanatına Türk danteli adını da takmışlardır.

Her çeşit eşyayı süsleyerek kullanmanın geçmişi Orta Asya Türk topluluklarına kadar dayanmaktadır. Araştırmalar göçebe hayat süren Türkler’in çadır girişlerini dahi süslediğini göstermektedir. Özellikle halı – kilim örmeciliğinde söz sahibi olan Türkler, ortaya çıkardıkları eşyaların kenarlarını oyalarla süslemiştir. Yerleşik hayata geçilmesiyle bu sanat daha da ilerlemiş ve modern Türk tarihinde daha çeşitli iğne oyası örnekleri ortaya çıkmıştır. Teknolojinin gelişimiyle seri üretime geçilmiş ve oya çeşitleri de hızla artmıştır.

Günümüzde İğne Oyası Örnekleri

Modern Türkiye’de iğne oyası örnekleri daha çok başörtüsü kenarlarında kullanılmaktadır. Çeşitliliğin artmasıyla her çeşit başörtüsüne özel oya çeşitleri de çıkmıştır. Farklı renkteki iplikler deneyimli ellerde şekillenerek dikkat çekici örneklerin ortaya çıkması sağlanmıştır. Makine ürünü oyalar da hanımlarımızın dikkatini çekmekte fakat el emeği ürünler ısrarla yerini korumaktadır.

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://pazarlar-girisimler-firsatlar.com/?p=1855
YouTube
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Instagram
Gelin Evlerine Renk Katan İğne Oyası Örnekleri
Etiketlendi:                                     

Gelin Evlerine Renk Katan İğne Oyası Örnekleri” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://pazarlar-girisimler-firsatlar.com
YouTube
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Instagram