KONYA ŞEKER (ANADOLU BİRLİK HOLDING) VE MARKASI TORKU’NUN GİRİŞİMCİLİK HİKAYESİ

Torku markası ile market raflarında yer alan onlarca gıda ürünü ile evlerimize konuk olan bu tadın arkasında Konya Şeker olduğunu biliyor muydunuz?

Dilerseniz hep beraber Konya Şeker’in, aslında arkasındaki yüzlerce çiftçinin başarılı ve uzun yıllara dayalı istikrarlı birlikteliğinin ve girşiminin başarılı öyküsüne şöyle bir kısaca bakalım:

Torku markasından geriye şöyle bir bakacak olursak, 2007’de tescillenen Torku markası,  2008 yılında kurulan Anadolu Birlik Holding’in çatısı altında bulunan bir Konya Şeker markasıdır. Konya Şeker’in kuruluşu ise, Pankobirlik ve konya Şeker Fabrikasının kuruluşuna dayanır.

21 Ekim 1952 tarihinde, Konya’da 33 ortak tarafından 10 TL.sermaye taahhüdü ile kurulan Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi, 28 Şubat 2015 tarihi itibarıyla 666 köyü kapsayan 21 satış mağazası ile, 48.298 Adet ortağına 16.873.547,26 TL.ödenmiş sermaye ile hizmet vermektedir. Bunun da geçmişinde, pancar ekicileri aslında 1951 yılında Türkiye Şeker Sanayii’nin genişletilmesi konusunda alınan kararların uygulamasıyla kooperatifler halinde teşkilatlanmaya başlamıştır.

Ardından Konya Şeker Fabrikası 1954’te üretime başlamıştır, şirketin büyük hissedarı, 56 bin üreticinin ortak olduğu Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’dir.

Konya Şeker 40 yıl boyunca kamu tarafından işletildi. Konya Şeker, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş’nin yönetimi döneminde, diğer fabrikalar gibi arzu edilen büyümeyi sağlayamadıysa da kapasitesini kademeli olarak artırdı. Kuruluş yıllarında günlük 1800 ton olan şeker pancarı işleme kapasitesi, 1966 yılında 2 bin 700 tona, 1978’de ise 6 bin tona çıkarılmış, 1987’de Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ortaklığıyla kurulan Pancar Yem Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin yem fabrikası faaliyete geçirilmiştir.

Şeker Fabrikası, özelleştirmelerin yoğun olarak gündeme geldiği 1990’lı yılların başında, gerçek sahibi olan pancar ekicilerine geri verildi. Kademeli olarak gerçekleştirilen devir işleminin ardında 1994 yılında yönetim tamamen kooperatiflere devredildi.

1993 yılında SEK’in özelleştirilmesi sürecinde Konya Süt Fabrikası, Konya Şeker ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin ortak girişimiyle şirket bünyesine dâhil edildi.

İstanbul Sanayi Odasının düzenlediği ilk 500 şirket sıralamasında 2015 yılında 40 olan Anadolu Birlik Holding’in kurulmasına giden büyüme seferberliğinin temelinde 1999 Yılında Sayın Recep Konuk’un yönetime seçilmesiyle başlayan Konya Şeker’in adeta ikinci kuruluş dönemi vardır. 17 Yılı geride kalan bu ikinci kuruluş döneminde Anadolu Birlik Holding verimlilik ve iyi yönetimin getirdiği karlılık ile tamamına yakını ödenmiş 3.3 Milyar dolar yatırım yaparak aktif büyüklüğünü artırdı ve yerel bir şirketten global bir tarımsal sanayi kuruluşu olma yolunda çok önemli mesafe kat etti.

Ardından, Konya Şeker Fabrikası, 50 milyon dolarlık yatırımla rehabilite edildi ve üretimin verimliliği artırıldı. 2003 yılında dünyanın en modern şeker fabrikalarından biri olan Çumra Şeker Fabrikası ile birlikte toplam 11 tesisten oluşan Çumra Şeker Entegre Tesisleri’nin temeli atıldı ve bu dev yatırım 2004 yılında faaliyete girdi. Bu adımlarla Konya Şeker, iki fabrikasında Türkiye’deki toplam şeker üretiminin yüzde 22’sini gerçekleştirmeye başladı.

Bu yatırımla, fabrikanın günlük pancar işleme kapasitesi artarken, melasta denen atık olarak elde edilen kahverengi kıvamlı sıvıda kalan şeker oranı düşürüldü, yakıt ve işçilik giderleri azaltıldı. Diğer yandan, istihdamın kalitesi artırılarak mesleki formasyona önem verildi, kararlılıkla uygulanan bu istihdam politikası sonucu çalışan profilinde Meslek Yüksek Okulları ve Meslek Lisesi mezunu kalifiye işçilerin oranı yüzde 92’ye yükseltildi. Sadece bu yatırım ve önlemlerin sonuçları bile şirketin 2000-2015 yıllarında 283 milyon dolar tasarruf etmesini sağladı.

Şu an gelinen durumda ise, 60.000’e yakın çiftçi iştirakçisi/üyesinin olduğu Konya Şeker 10.000’in üzerinde kişiye doğrudan istihdam sağlıyor. Yaklaşık 1 milyon dekarlık alanda 40 bin çiftçiye sözleşmeli tarım yaptırıyor. Türkiye’nin toplam pancar şekeri üretiminin yaklaşık yüzde 22’sini gerçekleştiren Konya Şeker, dondurulmuş patates pazarında da pazar lideridir. Yakıt etanolü üretim kapasitesiyle Türkiye’deki kurulu kapasitesinin yüzde 56’sına, Türkiye’de ilk ve tek sıvı şeker tesisine, dünyada bir benzeri sadece ABD’de bulunan Buharlı Küspe Kurutma Tesisine sahip olan, Konya Şeker, sanayi faaliyetlerini 11 kampüste sürdürmektedir.

2015 cirosu 1ü5 milyar USD olan Konya Şeker tarafından Türk sanayiine kazandırılan tesis ve fabrikalar:

1) KONYA MERKEZ KAMPÜSÜ

– KONYA ŞEKER FABRİKASI
– GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ
– UYDU DESTEKLİ TARIM KONTROL MERKEZİ

2) ÇUMRA KAMPÜSÜ

– ÇUMRA ŞEKER FABRİKASI
– KÜP VE PAKETLİ ŞEKER ÜRETİM TESİSİ
– SIVI ŞEKER ÜRETİM TESİSİ
– BAKLAVA VE TATLI ŞERBETİ ÜRETİM TESİSİ
– TATLI ŞERBETİ ÜRETİM TESİSİ
– ÇİKOLATA ÜRETİM TESİSİ
– ŞEKERLİ MAMÜLLER, SERT ŞEKER, TOFİ, JELİ ŞEKER, ŞEKERLEME ÜRETİM TESİSİ
– UNLU MAMÜLLER BİSKÜVİ, KEK, GOFRET ÜRETİM TESİSİ
– UN FABRİKASI
– BİYOETANOL ÜRETİM TESİSİ
– SÜPERETANOL ÜRETİM TESİSİ
– KURUBUZ ÜRETİM TESİSİ
– SIVI KARBONDİOKSİT ÜRETİM TESİSİ
– ORGANİK GÜBRE ÜRETİM TESİSİ
– YEM FABRİKASI
– BUHARLI KÜSPE KURUTMA TESİSİ
– PAKETLİ KÜSPE TESİSİ
– ARI YEMİ VE SIVI ARI YEMİ ÜRETİM TESİSİ
– İLAÇ ŞEKERİ ÜRETİM TESİSİ
– ÇOBANYILDIZI TERMİK SANTRALİ
– FİDAN ÜRETİM MERKEZi
– ULTRA KLİMA MODERN SERALAR
– DOKU KÜLTÜRÜ LABORATUVARI
– TRİJEN SANTRALİ
– ENDÜSTRİYEL ATIK SU ARITMA TESİSİ
– BALIK ÜRETİM TESİSİ

3) KARAMAN KAMPÜSÜ (GELENEKSEL ÜRÜNLER ÜRETİM TESİSİ)

– HELVA ÜRETİM TESİSİ
– LOKUM ÜRETİM TESİSİ
– TAHİN ÜRETİM TESİSİ
– SUSAM ÜRETİM TESİSİ

4) CİHANBEYLİ KAMPÜSÜ (PANPLAST TESİSLERİ)

– DAMLA SULAMA SİSTEMLERİ ÜRETİM TESİSİ
– PVC VE KORİGE BORU ÜRETİM TESİSİ
– ÇUVAL – BALYA İPİ FABRİKASI
– ENJEKSİYON TESİSİ
– FİLM VE BASKI TESİSİ
– PLASTİK GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİ

5) ALTINEKİN KAMPÜSÜ (BETA ZİRAAT TOHUMCULUK VE HAM YAĞ TESİSLERİ)

– TOHUM ÜRETİM VE İŞLEME TESİSİ
– HAM YAĞ FABRİKASI

6) SEYDİBEY KAMPÜSÜ (TARIM ÜRÜNLERİ İŞLEME ENTEGRE TESİSİ) 

– DONDURULMUŞ PARMAK PATATES ÜRETİM TESİSİ
– BİYOGAZ ÜRETİM TESİSİ
– DOĞAL DEPOLAR
– PATATES NİŞASTASI ÜRETİM TESİSİ

7) MERAM KAMPÜSÜ (PANAGRO ET VE SÜT ENTEGRE GIDA KOMPLEKSİ)

– ET – SÜT ÜRÜNLERİ ENTEGRE ÜRETİM KOMPLEKSİ
– BORDO – ŞALGAM SUYU FABRİKASI
– TAŞAĞIL BESİ ÇİFTLİĞİ,
– ŞEKERSÜT SÜT ÜRETİM ÇİFTLİĞİ
– ÇUMPAŞ DANABANK SÜT ÜRETİM ÇİFTLİĞİ
– GÖÇÜ BESİ ÇİFTLİĞİ
– ÇUMRA ERENTEPE SÜT ÜRETİM ÇİFTLİĞİ
– SEYDİŞEHİR GEVREKLİ SÜT ÜRETİM ÇİFTLİĞİ
– EMBRİYO ÜRETİM MERKEZİ

8) SİVAS – KANGAL KAMPÜSÜ (KANGAL ENERJİ KAMPÜSÜ)

– KANGAL TERMİK SANTRAL

9) MANİSA – SOMA KAMPÜSÜ (SOMA ENERJİ KAMPÜSÜ)

– SOMA TERMİK SANTRAL

10) KARAPINAR KAMPÜSÜ

– PANGEV KARAPINAR BULGUR FABRİKASI

11) BOZKIR KAMPÜSÜ

– TORKU MEYVE SUYU, SİRKE VE PEKMEZ ÜRETİM TESİSİ

 

Konya Şeker’in markası Torku bugün içecek, şeker, şekerleme, çikolata, bisküvi, gofret, hazır yemek, modern seracılık ürünleri, mandıra ürünü, et ve et ürünleri, bitkisel yağ gruplarında bir çok ürüne sahiptir.

Konya Şeker bünyesinde Çumra’da faaliyet gösteren Torku Çikolata Fabrikası 7 gün 24 saat üretim yapıyor ve 37 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Görüldüğü üzere 33 üye ve 10TL sermaye ile bundan 65 yıl önce başlanan bu girişim yolculuğunda gelinen noktada on binlerce hissedar, binlerce çalışan, onlarca firma ve milyarlarca TL ciro ile her geçen gün gücüne güç katan uluslararası bir firma ve markalar topluluğu bulunmaktadır.

Görünüyor ki, birlik olabilmek ve sürekli Gelişim, girişimciliğin katalizörü oluyor…

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://pazarlar-girisimler-firsatlar.com/?p=1162
YouTube
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Instagram
KONYA ŞEKER (ANADOLU BİRLİK HOLDING) VE MARKASI TORKU’NUN GİRİŞİMCİLİK HİKAYESİ
Etiketlendi:                                                         

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://pazarlar-girisimler-firsatlar.com
YouTube
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Instagram